Bambukas prieš plastiką.

Plastiko mūsų kasdienybėje daug. Tikriausiai daugelis mūsų dabar apsidairę aplink save pamatytume bent vieną daiktą, kuris yra pagamintas iš plastiko ar turi dalį jo savo sudėtyje. Plastikas išpopuliarėjo, nes yra nebrangi ir lanksti medžiaga, leidžianti jį panaudoti daugelyje sričių. 

Tačiau alternatyvų yra ir šiandien norime papasakoti apie bambuką. Kokius produktus jis gali pakeisti ir ar tai tikrai geras pasirinkimas?

  • Bambukas yra žolė. Jis greitai auga ir nereikalauja daug priežiūros. Tiek medis, tiek bambukas yra atsinaujinanti medžiaga, tačiau pagrindinis skirtumas, kad bambuką galime lengviau įsivaizduoti kaip žolę, kurią nupjovus ji vėl atauga ir persodinimas nėra būtinas.
  • Bambukų pluoštas natūraliai pasižymi antibakterinėmis savybėmis, todėl jų auginimui nereikalingi pesticidai.
  • Bambukai auga be galo greitai. Pilnai užauga vos per 3-4 mėnesius, o kai kurios rūšys užauga net iki  91 cm per parą! Tuo tarpu medis užauga per maždaug 30 metų.
  • Bambukai sugeria du kartus daugiau anglies dioksido ir pagamina 30% daugiau deguonies nei kiti augalai ir medžiai. 

Tikriausiai galvojant apie bambuko panaudojimą, pirma mintis atėjusi į galvą – bambukiniai dantų šepetėliai. Tai tikrai nuostabi alternatyva, padedanti išvengti plastiko vonioje. Plastikui suirti gali prireikti 1000 metų. Trukmė priklauso nuo pačio plastiko. Alternatyviam produktui – bambukiniam dantų šepetėliui suirti užtrunka vos 6 mėnesius. Tiesa, keičiant tokį dantų šepetėlį, šereliai prieš tai turėtų būti pašalinami ir išmetami atskirai. Kaip išrūšiuoti bambukinį dantų šepetėlį reikėtų pasidomėti kiekvieno gamintojo atskiromis rekomendacijomis. 

Taigi bambukas puikiai pritaikomas kaip plastikinių dantų šepetėlių alternatyva, tačiau daugiau problemų kyla jį naudojant rūbams.  Cheminis celiuliozės išgavimas iš bambuko pluošto yra labai toksiškas. Net 50% pavojingų šių produktų gamybos atliekų negali būti panaudojami antrą kartą ir keliauja tiesiai į aplinką. 


Taigi, bambukas yra nuostabi alternatyva plastikui kalbant gaminius, kuriuose jis naudojamas kaip mediena (pvz.: bambukiniai dantų šepetėliai), tačiau iš bambuko gaminamas audinys, nėra  labai tvarus pasirinkimas. 

Šaltinis: zerowaste.com