Urban Heat Island – karščio salos efektas, kas tai?

Urban Heat Island – karščio salos efektas, kas tai?

Karščio salos efektas, tai reiškinys, kai tam tikrose vietovėse pastebima nebūdingai aukštesnė temperatūra, nei kituose kaimyniniuose regionuose. Šis reiškinys yra pastebimas dideliuose miestuose juos lyginant su netoliese esančiomis kaimo vietovėmis. Temperatūrų skirtumą nulemia tai, kad miestuose esantys pastatai ir keliai sugeria ir išlaiko šilumą labiau nei natūrali gamta.

Atlikti tyrimai rodo, kad lyginant temperatūrą dideliuose miestuose ir kaimuose, dažniau apgyvendinti rajonai yra aukštesnės temperatūros. Ypač šis skirtumas jaučiasi nakties metu, kur toje pačioje klimato juostoje esančiuose miestuose temperatūra gali skirtis net iki 12°C. Taip yra todėl, kad karštomis dienomis, kaitinant saulei, šiluma yra sugeriama tamsiose namų sienose, gatvėse, namų stoguose. Sumažėjus saulės spindulių kaitrai, vakare, ši šiluma yra spinduliuojama ir išsilaiko ore.

Šis šilumos sulaikymas daro neigiamą įtaką klimato kaitai, prisideda prie oro taršos. Didelę taršą kelia ir oro šaldymo sistemos, kai siekiant sukurti malonią žmogui temperatūrą biurai, ofisai naudoja galingus kondicionierius. Dažniausiai ši įranga yra valdoma naudojant iškastinį kurą ir į aplinką išleidžiant daug teršalų, šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Tačiau kondicionieriai nėra didžiausia problema. 

Tyrimai rodo, kad iki 38°C įkaitusios gatvės, šaligatviai, namų stogai lietaus vandenį, kurio temperatūra yra apie 21°C sušildo iki 35°C. Šiltas vanduo patenka į nuotėkų vamzdynus, požeminį vandenį, ežerus ir taip kelia vidutinę vandens temperatūrą.

Vietovėse, kur yra daugiau natūralios gamtos, karštis ne taip užsilieka žemėje ir sukelia mažiau nepageidaujamų efektų.

Vienas iš mokslininkų siūlomų sprendimo būdų – dažyti pastatų stogus dideliuose miestuose balta spalva. Tuomet didesnė dalis šilumos bus išspinduliuojama, o ne sugeriama, pastatai mažiau įkais ir reikės mažiau kondicionavimo siekiant pašalinti susikaupusią šilumą.

Šaltiniai: epa.gov, smithsonianmag.com