Maisto atliekų kompostavimas

Neseniai atlikto tyrimo metu buvo nustatyta, kad kone trečdalis lietuvių per mėnesį išmeta iki 5kg maisto atliekų. Iš mūsų virtuvių jos keliauja tiesiai į sąvartynus, kuriuose irdamos išskiria metano dujas, ženkliai prisidedančias prie šiltnamio efekto.

Vis dažniau kalbama apie tai, kaip svarbu atsakingai planuoti pirkinius, antrąkart panaudoti maisto likučius ar šaldyti besibaigiančius galioti produktus. Tačiau net ir atsakingai vengiant maisto švaistymo, su atliekomis susiduriame kasdien – tai daržovių ir vaisių lupenos, nevalgomos maisto produktų dalys, kavos tirščiai, arbatžolių likučiai ir t.t.

Ar žinojote, kad šias atliekas galite paversti trąšomis ir patys perdirbti daugiau kaip 50% buityje susidarančių atliekų?

Maisto atliekų kompostavimas gali ženkliai prisidėti prie sąvartynų plėtros sumažinimo, nes būtent maisto atliekos juose sudaro didžiausią dalį.

– Pirmiausia, norint kompostuoti, virtuvėje prireiks tam skirtos maisto atliekų dėžės ar maišo. Tuomet galima pasirūpinti ir „pagalbininkais“ – maisto skaidymui skirtomis granulėmis, beriamomis į kompostavimui skirtus kibirus, arba sliekais, kuriuos auginti galima tiesiog specialiame maiše.

– Pasidomėkite, kokios atliekos tinka kompostavimui. Įprastai laikomasi taisyklės, kad rūšiavimui netinka gyvulinės kilmės maisto atliekos: mėsa, žuvis, pieno produktai.

– Tinkamai rūšiuojant, iš komposto nesklis nemalonus kvapas bei nesiveis muselės.

– Kompostavimui skirtuose kibiruose maisto atliekos per kelias savaites fermentuojasi, o šio proceso metu susidariusį skystį galima naudoti kaip trąšą kambariniams ar lauko augalams. Likusias organines atliekas galima perkelti į lauko kompostinę, o jeigu jos neturite – į žaliųjų atliekų arba bendrą buitinių atliekų konteinerį.

– Jeigu auginate sliekus, maždaug po 6 mėnesių turėsite pilnai parengtą kompostą, kurį galite naudoti augalams ar gėlėms tręšti.

Iki 2024-ųjų metų Lietuvoje turėtų atsirasti ir specialūs maisto kompostavimo konteineriai, kuriuose kaupiamos atliekos bus naudojamos komposto gamybai arba biodujų jėgainėse.