Zero Waste judėjimas. Kada jis atsirado?

Reikia pripažinti, kad grąžinama tara pardavėjui, prekių svėrimasis parduotuvėse į savo indelius ir daugkartiniai maišeliai yra atpažįstami dar mūsų senelių bei tėvų.

Zero Waste idėja yra stipriai susieta su atliekų perdirbimu. Ir nors visi žinome, kad perdirbimas turėtų būti paskutinis pasirinkimas ir visų pirma turėtume stengtis išvengti atliekų, bet rūšiavimas išlieka be galo svarbus. 

Preliminarus rūšiavimas ir perdirbimas atmena labai senus laikus. Tačiau tik aštuntame dešimtmetyje į tai pasižiūrėta rimčiau ir pradėta vertinti tai, kad perdirbant atliekas yra galimybė sutaupyti. Pavyzdžiui – susigrąžinant panaudotą aliuminį ir jį naudojant dar kartą.  Tai paskatino iš naujo įvertinti atliekų sąvoką, ekologines problemas ir Žemės dienos minėjimą nuo 1970 m.

Zero Waste judėjimo pradžia skaičiuojama nuo devinto dešimtmečio, o per paskutinius 40 metų jis tapo toks, koks yra šiandien. 

Spėjama, kad Zero Waste sąvoka pirmą kartą buvo paminėta Daniel Knapp. Jis kartu su savo žmona devintame dešimtmetyje įkūrė ‘Urban Ore’ ir parodė, kaip kasdieniniai daiktai gali išvengti sąvartyno ir gali būti panaudojami antrą kartą. Ši idėja gyvuoja ir šiandien, kiekvienais metais padedant daugiau nei 8000 tonų atliekų išvengti sąvartyno. 

Tuo pat metu JAV pradėta surinkinėti atliekas kompostavimui ir perdirbimui.

Beje, tęsdamas savo darbus David Knapp įkvėpė ir Australiją ir čia pirmą kartą buvo paskelbtas projektas „No Waste by 2010“. 

Organizacijų ir įvairių projektų, siekiančių sumažinti atliekų skaičių vis daugėjo, o nuo maždaug 2010 metų šios idėjos tapo įdomios ne tik politikams ir gamtos apsaugos atstovams, bet ir platesnei visuomenės daliai.

Taigi, kada tiksliai pradėjo plisti tvarumo idėjos ir kas yra jų pradininkas pasakyti sunku, tačiau galime pasidžiaugti, kad šios idėjos plinta ir vis daugiau žmonių į jas įsitraukia. 

Šaltinis: zerowaste.com